Program wsparcia 1,5% OPP

logo 1procentJednym z przywilejów, z jakich mogą korzystać Organizacje Pożytku Publicznego, jest możliwość otrzymywania od podatników 1,5% należnego podatku dochodowego od osób fizycznych z zeznań PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-28, PIT-38 i PIT-39.

W roku 2023 Organizacje Pożytku Publicznego otrzymały łącznie ponad 800 milionów złotych 1,5% podatku dochodowego. To dużo, jednakże większa część tej kwoty przypadła małej ilości organizacji. Pierwsze 30 najprężniej pozyskujących 1,5% podatku organizacji, z łącznej ilości 8163 organizacji pożytku publicznego, otrzymało ponad 260 milionów zł, czyli więcej niż połowę całej wartości przekazanego 1,5%. Jednocześnie 4218 organizacji, czyli ponad połowa z nich, otrzymała mniej niż 5 000 zł, 3237 organizacji otrzymało mniej niż 3 000 zł, 1534 organizacje otrzymały mniej niż 1000 zł.

Widać więc, że istnieje duże rozwarstwienie jeśli chodzi o dystrybucję 1,5% podatku wśród organizacji pożytku publicznego. Większość środków trafia do organizacji, które od lat pozyskują największe kwoty i które dzięki temu stać jest na realizację kosztownych projektów marketingowych w celu pozyskania jeszcze większych kwot 1,5% podatku. Wiele z nich wydaje dużą część uzyskanych kwot z 1,5% podatku na akcje marketingowe. Mniejsze organizacje najczęściej na to nie stać, nie posiadają one także odpowiedniej wiedzy i doświadczenia.

Dlatego nasza fundacja rozpoczęła realizację projektu, który może to w pewnym stopniu zmienić. Proponujemy organizacjom pożytku publicznego prowadzenie bezpłatnej akcji promocyjnej w celu zwiększenia wartości pozyskiwanego przez nie kwot z 1,5% podatku. Projekt jest realizowany w ramach bezpłatnej działalności statutowej naszej fundacji, korzystające z projektu organizacje nie płacą nic za jego wdrożenie i prowadzenie, dlatego nawet najmniejsze z nich mogą teraz uzyskać dodatkowe fundusze na prowadzenie działalności statutowej. Dzięki udziałowi w tym projekcie organizacje mogą pozyskać kwoty rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie.

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu projektowi, uda się choć trochę zmniejszyć różnice wartości przychodów z tytułu 1,5% podatku dochodowego między organizacjami. Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani współpracą zapraszamy do kontaktu. Możecie też Państwo od razu dokonać rejestracji na stronie http://opp.ftpa.pl, znajdziecie tam więcej szczegółów na temat projektu wsparcia OPP 1,5%.

Darmowy dedykowany program PITy 2023/2024 dla każdej OPP

Udostępniliśmy możliwość generowania dedykowanych programów PITy 2023/2024 bezpłatnie dla każdej OPP. Teraz każda organizacja może mieć taki program za darmo, może uda się dzięki temu nieco zmniejszyć dysproporcje w rozkładzie kwot 1,5% podatku występujące wśród organizacji. Program TaxMachine PITy 2023/2024 to profesjonalne narzędzie do rozliczania deklaracji PIT, ma wszystko co potrzebne aby rozliczać nawet najbardziej skomplikowane przypadki. Program jest przydatny zarówno dla zwykłych podatników, rozliczających swój PIT raz w roku, jak i dla profesjonalistów zajmujących się tym zawodowo.

Możliwość zmiany numeru KRS

Program nie zawiera żadnych reklam oraz umożliwia zmianę numeru KRS na inny niż domyślny. Generowane u nas dedykowane programy nie blokują możliwości zmiany numeru KRS, możliwe jest wpisanie innego numeru KRS i celu szczegółowego, ale nie ma możliwości nie wpisania żadnego numeru, po wykasowaniu pojawia się numer domyślny określony w programie.

Uznaliśmy, że blokowanie zmiany KRS jest nie tylko nieuczciwe wobec zwykłych podatników, ale przekreśla także użyteczność programu w biurach rachunkowych i kancelariach podatkowych, które sporządzają duże ilości deklaracji PIT na zlecenie. Stosowanie Państwa wersji programu PITy przez profesjonalistów powinno przełożyć się na większe wpływy z 1,5% podatku.

Tworzenie dedykowanego programu PITy

Aby utworzyć własne instalatory należy przejść na stronę http://opp.ftpa.pl, zarejestrować się, w menu Twoje programy kliknąć Lista Twoich programów PITy, kliknąć Dodaj program, podać niezbędne dane i kliknąć Zapisz. Potem w tabelce z listą programów klikamy w Pobierz linki do programu, wybieramy najbardziej pasujący do naszej strony link graficzny i wstawiamy go na naszą stronę internetową czy profil w serwisie społecznościowym. Możemy też wysłać go do znajomych podatników e-mailem czy w inny sposób.

Dedykowany program PITy bez rejestracji

Od roku 2016 istnieje także możliwość wygenerowanie dedykowanego programu bez rejestracji, w tym celu na stronie http://opp.ftpa.pl/program podajemy tylko podstawowe dane (KRS i opcjonalnie cel szczegółowy) i klikamy "Zapisz", dla wygenerowanego tam programu dostępne są statystyki instalacji oraz galeria linków graficznych do wstawiania na własne strony.

Brak konieczności rejestracji znacząco upraszcza i przyspiesza procedurę tworzenia programu, ale nie zawiera wszystkich opcji dostępnych po zarejestrowaniu.

Zobacz też jak pomagamy organizacjom w pozyskiwaniu 1,5% podatku na cele statutowe.